سرای مشیر

????????????????????????????????????
دی15

سرای مشیر

سرای مشیر یا سرای گلشن از بازار های قدیمی شیراز است که در دوره قاجاریه ساخته شده است .این بازار زیبا و دیدنی شیراز در جنوب شرقی بازار وکیل جنوبی و در مجاورت در خروجی آن قرار گرفته است و معماری آن کم و بیش مانند بازار وکیل است. بسیاری به دلیل نزدیکی این دو بازار به اشتباه این بازار را جز بازار وکیل می پندارند. از زیبایی های خاص این بنا حیاط بزرگی است که در وسط ساختمان هشتی آن واقع شده است . این حیاط با درختان نارنج زیبا و تنومندش و حوض بزرگ وسط آن جلوه خاصی به کل بنا بخشیده است.این بازار دارای یک هشتی است ,که بازار رابه دوبخش تقسیم کرده و به گونه ای که ازسمت غرب به سرای مشیر وازسمت جنوب به اردو بازار متصل می گردد. درورودی چوبی بزرگی نیز در ورودی بازار به هشتی وجود دارد .این هشتی بازار مشیر رابه بازار نومشیر متصل می کند .دارای سقفی مرتفع است . که برفراز آن گنبد کم خیز نسبتا بزرگی وجود دارد ,که روی آن یک بادگیر چند وجهی مشاهده می شود .

سرای مشیر به دلیل واقع بودن در یکی از مکانهای مهم گردشگری شیراز که در واقع محور شاه چراغ به سمت بازار وکیل است و به دلیل ساختمان زیبای بنا و حیاط بزرگ و دلگشایی که در میان این بنا واقع شده است از دیرباز مقصد مهمی برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی بوده است. این مکان مرکزی مهم در عرضه صنایع دستی در سطح شیراز و حتی استان فارس است. علاوه بر فروش صنایع دستی در این بازار واحدهایی هم مشغول تولید صنایع دستی هستند . برای نمونه می توان به صنایع خاتم سازی و معرق ، حکاکی و قلم زنی روی مس و برنج ، حکاکی و تراش سنگهای قیمتی ، ساخت زیورآلات دست ساز سنتی نقره و طلا و گبه بافی … اشاره نمود.

پاسخ دهید

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>